Arhiva članaka HRsvijet.net

Ured visokog međunarodnog predstavnika u BiH (OHR) još uvijek smatra Živka Budimira, koji je u petak uhićen u velikoj akciji usmjerenoj protiv korupcije, predsjednikom Federacije BiH ne isključujući mogućnost da će u slučaju podizanja optužnica zatražiti da podnese ostavku, pojašnjavaju  mediji u BiH.

- Predsjednik Budimir je još uvijek predsjednik. Reći bilo što više u ovom trenutku bi bilo nagađanje. Ono što je potrebno je da se poštuje vladavina prava, naveli su iz OHR-a.

>>Valentin Inzko zatečen načinom na koji je uhićen Budimir

Na upit hoće li tražiti Budimirovu ostavku na mjestu predsjednika Federacije, u OHR-u su podsjetili da je to bio običaj u ranijim slučajevima kada je protiv visokih dužnosnika bila potvrđena optužnica.

- U prošlosti su visoki predstavnici pozivali neke dužnosnike da podnesu ostavke nakon što su potvrđene optužnice protiv njih, pojasnili su iz OHR-a.

Na taj su način visoki predstavnici zatražili ostavku hrvatskog člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića, a nakon što je on to odbio, tadašnji visoki predstavnik Paddy Ashdown ga je 1995. smijenio.

>>Predsjedniku Federacije BiH određen jednomjesečni pritvor

OHR je u ponedjeljak podupro sve agencije za provođenje zakona, policiju, tužitelje i sudove očekujući da će se proces protiv Budimira i više uhićenih odvijati neovisno.

Sud BiH potvrdio je  odluku o određivanju jednomjesečnog pritvora za Budimira i još osam dužnosnika Federacije BiH zbog sumnje da su sudjelovali u lancu uzimanja mita za pomilovavanje kriminalaca.

 


M.J.