Arhiva članaka HRsvijet.net

Predsjednik Vlade Zoran Milanović sastao se u ponedjeljak s potpredsjednicom Europske komisije i povjerenicom za pravosuđe, temeljna prava i građanstvo Viviane Reding s kojom je razgovarao o izborima za Europski parlament, koji su u nedjelju prvi put održani u Hrvatskoj, te o skorom hrvatskom članstvu u Europskoj uniji, priopćeno je iz Vlade.


S obzirom na relativno nizak odaziv birača, koji je iznosio nešto više od 20 posto, premijer Milanović je naglasio kako bi odziv u postotku bio još i manji, odnosno oko 15 posto, da popis birača, kako je istaknuo, nije doveden u red.

>>Andrej Plenković: 'Odgovornost za slabu izlaznost na Kukuriku koaliciji i Josipoviću'

I u ostalim državama članicama kampanja za Europski parlament često se svodi na lokalne, odnosno nacionalne teme, umjesto na europske. Stoga je ponovno istaknuta potreba postizanja prepoznatljivosti europskih tema i njihove važnosti za države članice pa je tako bilo riječi i o preporukama Europske komisije državama članicama u tom smislu, koje će se odnositi na sljedeće redovite izbore za Europski parlament, koji će se održati u svim državama članicama 2014. godine, navodi se u priopćenju.

>>Željko Primorac: Od naroda se sakriti ne možete

Potpredsjednica Europske komisije Viviana Reding izrazila je dobrodošlicu Hrvatskoj u Europsku uniju, ističući kako je bitno da kao punopravna članica Hrvatska preuzme aktivnu ulogu za europskim stolom. Također je bilo riječi o planovima za ulazak Hrvatske u schengenski prostor, što je sljedeći cilj Republike Hrvatske, priopćeno je iz Vlade.

 

M.M.