Arhiva članaka HRsvijet.net
Potres u SAD-u: Ugašena nuklearka, evakuiran Pentagon, Bijela kuća i FBI
Potres jačine 5,9 po Richteru pogodio je područje Virginije, a osjetio se u New Yorku, Washingtonu i Ohiu. Nešto ranije potres od 5,3 stupnja po Richteru pogodio je i područje Colorada, izvijestio je Seizmološki zavod SAD-a.

U 13:53 po lokalnom vremenu potres jačine 5,9 po Richteru pogodio je središnju Virginiju. Potres se osjetio u Philadelphiji, Pennsylvaniji, New Yorku i Martha's Vineyardu gdje se predsjednik Barack Obama nalazi na odmoru, javlja CNN.
Epicentar je bio u Mineralu, 150 km jugozapadno od glavnog grada, na dubini od jednog kilometra.
Evakuirane su zgrade sudova u New Yorku, dijelovi Manhattana, Pentagon i zgrada FBI-ja, Ministarstvo pravosuđa i zgrada Capitola u Washingtonu.
'Kada se zgrada počela tresti stotine ljudi je pojurilo van, mogi su mislili da je posrijedi napad', izvijestila je reporterka CNN-a koja se u tom trenutku nalazila u zgradi Pentagona.
Nuklearna elektrana North Anna, koja se nalazi 30-ak kilometara od epicentra, ugašena je iz sigurnosnih razloga. Odmah nakon potresa isključana su dva reaktora. 'Nije došlo do istjecanja nuklearnog materijela', kazala je Amanda Reidelbach, glasnogovornica okruga Louisa.
Reuters prenosi da se potres osjetio čak u kanadskom gradu Torontu.
Zračni promet u New Yorku ponovno je uspostavljen nakon kraćeg prekida da bi se provjerile piste i kontrolni tornjevi. Poremećen je i zračni promet u Washingtonu i Philadelphiji.
Za sada nije izdano upozorenje od tsunamija.
Nešto ranije, u ponedjeljak u 23:46 po lokalnom vremenu, potres od 5,3 po Richteru zatresao je i Colorado. To je najjači potres koji je pogodio taj dio SAD-a u posljednja četiri desetljeća. Epicentar je bio 290 kilometara južno od Denvera na dubini od 4 kilometra.
Lokalni mediji izvještavaju o manjoj šteti na nekim kućama, no nije bilo žrtava ni ozlijeđenih.
Posljednji potres u Coloradu dogodio se prije 44 godine - u kolovozu 1967.
Potres oštetio Nacionalnu katedralu u Washingtonu
Potres magnitude 5,9 po Richteru koji je u utorak uzdrmao istok SAD-a oštetio je Nacionalnu katedralu u Washingtonu, objavio je njezin glasnogovornik.
Zbog potresa su se odlomila tri šiljka na središnjem tornju te gotičke građevine, četvrte najviše strukture u Washingtonu. "Postoje i druga manja oštećenja na potpornim pregradama s vanjske strane katedrale", rekao je glasnogovornik Richard Weinberg.
Nacionalna katedrala, zdanje teško 150 tona koje se gradilo 83 godine, zbog toga je zatvorena za javnost kako bi se provjerila oštećenja.
I nekoliko drugih američkih nacionalnih spomenika, Lincolnov, Jeffersonov i Washingtonov memorijal, zatvoreni su za javnost iz istog razloga. Manja oštećenja na krovu pretrpjela je i zgrada Union Stationa, glavnog željezničkog kolodvora u Washingtonu.
Epicentar potresa bio je u Mineralu, u saveznoj državi Virginiji, 150 km jugozapadno od Washingtona, na dubini od jednog kilometra. Pentagon i zgrada Kapitola u Washingtonu su evakuirani, kao i zgrade sudova u New Yorku te kontrolni tornjevi tamošnjih zračnih luka. U tom gradu i u Washingtonu mnogi su stanovnici zbog potresa istrčali na ulicu.
U potresu, osim što je izazvao ponešto panike, nitko nije ozlijeđen. Materijalna šteta također nije ozbiljnija.
Došlo je do manjih poremaćaja u zračnom i željezničkom prometu na istočnoj američkoj obali, koju rijetko pogađaju ovako snažni potresi, ali je brzo sve vraćeno u normalnu.
Bio je to najsnažniji potres u saveznoj državi Virginiji u posljednjih 125 godina, a osjetio se sve do Toronta.