Arhiva članaka HRsvijet.net

Predsjednik Državnog izbornog povjerenstva(DIP) Branko Hrvatin objavilo je danas potpune rezultate izbora za Europski parlament (EP).



Prema podacima obrađenima sa svih biračkih mjesta u Hrvatskoj i inozemstvu, na jučerašnjim prvim hrvatskim izborima za Europski parlament glasovalo je 780.980 birača ili njih 20,83 posto. Važećih listića bilo je 741.408 ili 94,93 posto (tzv. preferencijskih glasova bilo je 507.606), a nevažećih 39.572 ili 5,07 posto.

Na izborima je pobijedila lista koju predvodi HDZ s osvojenih 243.654 glasa ili 32,8 posto, a u Europski parlament s te liste ulaze Ruža Tomašić, Andrej Plenković, Dubravka Šuica, Davor Ivo Stier, Ivana Maletić i Zdravka Bušić.

>>Tomislav Karamarko: Čestitam svima, pobjedu očekujem i 19. svibnja!

Koalicijska lista SDP-a, HNS-a i HSU-a dobila je 237.778 glasova ili 32,07 posto, a s te liste u EP ulaze: Tonino Picula, Biljana Borzan, Mario Baldini, Oleg Valjalo i Sandra Petrović Jakovina.

Posljednjeg, dvanaestog hrvatskog zastupnika u EP-u dobili su Hrvatski laburisti, s osvojenih 42.750 glasova ili 5,77 posto, a u EP-u će ih zastupati Nikola Vuljanić.

Od današnje objave potpunih izbornih rezultata počinje teći 48-satni rok za prigovore na postupak izbora, pri čemu DIP, a potom i Ustavni sud imaju još po 48 sati da odluče o prigovorima.


M.M.