Škoti i Sjeverni Irci svoju budućnost vide u EU
Nakon rezultata referenduma o izlasku Velike Britanije iz EU, službeni London našao se pred novim izazovima. Škotske vlasti najavljuju da žele ostanak u EU a sjevernoirska stranka Sinn Fein zahtijeva referendum o ujedinjenju s Republikom Irskom
-Škotska vidi svoju budućnost unutar EU-a, rekla je u petak nakon odluke britanskih birača o napuštanje Europske unije premijerka Nicola Sturgeon.
-Dok čekamo konačne rezultate, glasanje ovdje (u Škotskoj) jasno pokazuje da Škoti vide svoju budućnost u EU-u - istaknula je škotska premijerka i šefica Škotske nacionalne stranke (SNP).
>>Britanci izabrali izlazak iz Europske unije - Cameron ponudio ostavku
Većina škotskih birača glasovala je za ostanak u Europskoj uniji, kao i glasači u Sjevernoj Irskoj i Londonu. Glasači u Škotskoj izabrali su ostanak sa 62 posto, a u Sjevernoj Irskoj s 56 posto.
-Ovaj ishod dramatično mijenja politički krajolik na sjeveru Irske i mi ćemo intenzivirati našu stvar za sazivanje šireg glasanja - o ujedinjenoj Irskoj. Britanska vlada je izgubila mandat za predstavljanje interesa ljudi ovdje na sjeveru Irske - rekao je čelnik Sinn Feina Declan Kearney - dodajući da je većina - republikanci i unionisti, katolici i protestanti - glasovala za ostanak.
Vlada Republike Irske sazvala je hitan sastanak nakon britanskog referenduma.
-Ovaj rezultat imat će važne implikacije na Irsku, kao i na Britaniju i Europsku uniju - kaže se u priopćenju irske vlade.
Prema pisanju BBC-a, odlazak iz Unije najvećim su dijelom podržali Velšani te stanovnici ruralnih područja Engleske, dok su građani Londona, Škoti i Sjeverni Irci bili za ostanak u Uniji.
Odmah nakon objave vijesti na svjetskim burzama zavladao je kaos, a britanska funta se u vrlo kratkom vremenu strmoglavila na najnižu razinu od 1985. godine.
M.M.