Arhiva članaka HRsvijet.net

Sastanak šestorice lidera političkih stranaka u BiH nije rezultirao toliko očekivanim dogovorom o formiranju Vijeća ministara i pokretanju s "mrtve točke" na kojoj je BiH proteklih 13 mjeseci, javlja Fena.


Predsjednik HDZ-a 1990 Božo Ljubić naglasio je nakon sastanka kako je i dalje optimist "zbog tonova koji su vladali na sastanku" te da vjeruje kako bi dogovor mogao biti postignut do kraja studenog.

"Ponudio sam jedan model za razgovore na način po kome je nesporno da sve stranke podržavaju da predsjedavajući Vijeća ministara BiH bude Hrvat iz bloka HDZ - HDZ 1990. Temeljem toga, ovom bloku pripadaju još dva hrvatska mjesta. Prijedlog je slijedio metodologiju koju smo imali u Brčkom, po načelu da Hrvati biraju predsjedavajućeg Vijeća ministara, da paket od tri ministarstva uključuje Ministarstvo vanjskih poslova dok paket od četiri ministarstva podrazumijeva ostala ministarstva među kojima i jedno mjesto za pripadnike nacionalnih manjina i onih koji se tako izjašnjavaju", pojasnio je Ljubić.

Bošnjačke stranke "razbile" dogovor

Prijedlog su, tvrdi Ljubić, načelno prihvatili Dragan Čović i srpski blok SDS - SNSD, ali su stvari "zapele" na bošnjačkim strankama SDP-u i SDA.

"Nakon što je strana iz RS-a prihvatila ponudu od tri ministarstva među kojima nije MVP pod uvjetom da od četiri državne agencije koje identificiramo kao najvažnije prvi biraju dvije, a što hrvatska strana može prihvatiti, SDP i SDA su tražili da odmah odlučimo o svim državnim agencijama kojih ima više od 60. To nije bilo moguće", rekao je Ljubić.

Podsjetio je kako će svih šest lidera za deset dana boraviti u Italiji, u organizaciji Fondacije Konrad Adenauer, na kolokviju o Ustavu BiH i njegovoj usklađenosti s europskim standardima te iznio očekivanje da će, sukladno današnjim tonovima na sastanku, doći do dogovora.

"Što se mene tiče, danas sam bio spreman postići dogovor o zakonima iz euroatlantskog paketa, ali zaključak je bio da od toga  ne bi bilo velike koristi ukoliko ih nema tko implementirati", kazao je Ljubić.

Za prijevremene izbore nema zakonskih temelja

Na pitanje novinara da li je HDZ 1990 spreman na promjene zakona da bi bili održani prijevremeni izbori, Ljubić je rekao da HDZ-u 1990 ne bi smetali prijevremeni izbori jer smatra da bi rezultat njegove stranke bio značajno bolji.

"Međutim, niti postoji zakonski osnov niti koristi od njih, jer bi ti izbori, s obzirom na radikalizaciju političkih stajališta, donijeli sličnu konfiguraciju, ako ne i još izrazitiju polarizaciju. Od prijevremenih izbora nema koristi već samo štete jer bi predizborna kampanja  dodatno zaoštrila stanje koje je i tako dovoljno bremenito tenzijama", izjavio je Ljubić.

Dodao je da su matrice i paradigme danas vrlo slične onima iz kasnih 1980-ih i ranih 1990-ih.

"To su sukobi na sportskim borilištima koji su simptom bolesti, a ne bolest jer se, izvješća javnih medija koje su propagandistička, a ne informativno, pokušaji ostvarivanja dominacije, itd.", pojasnio je Ljubić.

Tvrdi da na današnjem sastanku nije bilo riječi o Vladi Federacije BiH premda priznaje da je to "bolna tačka" hrvatskog bloka u BiH

"Mi smo danas bili spremni na dogovor o Vijeću ministara, ali ne na način "pet mjesta hrvatskom bloku i strankama iz RS-a, pet bloku SDP-SDA" jer to je otprilike bio uvjet da se ne razgovara o državnim agencijama. To znači da postoji duboko nepovjerenje prema partnerima i ishodu rada Vijeća ministara", izjavio je Ljubić.

Dodao je da nema nijednog razloga za taj strah jer su, kako odgovorno tvrdi, u prošlom sazivu Vijeća ministara BiH, u dvije trećine slučajeva, svi ministri iz FBiH glasali isto.

"Ako je neko bio preglasavan onda su to bili ministri iz RS-a. Nema niti jednog razloga da netko traži pet pozicija bojeći se preglasavanja", zaključio je Ljubić.