Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović održala je u ponedjeljak ujutro sastanak s predsjednikom Vlade Tihomirom Oreškovićem te predsjednikom Hrvatskoga sabora Željkom Reinerom

Predsjednica se tako uključila u izravno praćenje političke krize u Hrvatskoj, zasad na razini članka 94. Ustava RH, koji se aktivira u situaciji kada je ugrožena stabilnost Republike Hrvatske.

S akademikom Reinerom, najprije je razgovarala telefonski, nakon čega su se i sastali na zahtjev predsjednice Republike.

Zbog vrlo složebe i napete političke situacije u zemlji predsjednica je odgodila sva svoja planirana putovanja u ovom tjednu, pa tako neće 8. i 9. boraviti u Litvi.  

Predsjednica Republike u više je navrata naglasila da će postupati u skladu sa svojim ustavnim ovlastima, a prije svega „i nadalje biti čimbenik stabilnosti“.

Tema sastanaka s predsjednicima Vlade i Sabora zasigurno je kriza vlasti nakon što je predsjednik Vlade Tihomir Orešković prošli tjedan zatražio da iz Vlade odstupe prvi potpredsjednik i predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko te potpredsjednik i čelnik Mosta Božo Petrov.

Podsjetimo, nakon takvih zahtjeva Karamarko je poručio da Orešković više ne uživa povjerenja HDZ-a. Karamarko je pritom najavio da će stranka, ne podnese li Orešković ostavku, pokrenuti proceduru njegova opoziva i preslagivanja većine u Saboru i Vladi.

Kako se neslužbeno doznaje, krugovi bliski Oreškoviću smatraju da Tomislav Karamarko blefira sa izjavama o preslagivanju jer za takvo što HDZ u Saboru nema dovoljan broj ruku.

Istodobno, analitičari upozoravaju kako bi ulazak u proces prijevremenih izbora značio sigurnu pobjedu Zorana Milanovića.

 

M.M.