U pratnji supruga Jakova predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović susrela se u Buckinghamskoj palači s britanskom kraljicom Elizabetom II.

Audijencija je trajala oko 45 minuta a detalji razgovora nisu poznati jer tako nalaže kraljevski protokol. Nakon sastanka s kraljicom, Predsjednica jerazgovarala s britanskom premijerkom Teresa May, nakon čega se obratila novinarima.

-Vrlo, vrlo srdačan razgovor s gospođom May. Usuglasili smo se da naše odnose treba modernizirati,da se ne smijemo zaustaviti samo na onome o čemu razgovaramo o Bruxsellesu. Da se treba fokusrati na što veću razmjenu između ljudi i tvrtki. Izrazili smo nadu da će se ulaganja i broj britanskih turista koji nas posjećuju povećati. Spomenula sam i slobodu kretanja. Velika Britanija još uvijek nije liberalizirala tržište rada za hrvatske državljane. Dotaknuli smo se i građana koji žive tu. Ta će tema biti dijelom pregovora koji su pred nama. Postupak će početi negdje u trećem mjesecu iduće godine - rekla je predsjednica.

Istaknula je kako su se poprilično dotaknuli temu - Bosne i Hercegovine. 

-Ustrajala sam na toj temi kako bih objasnila što se događa tamo, koji su potencijalni destabilizatori  cijelog prostora istočne Europe - istaknula je predsjednica.

Osvrnula se i na raniji susret s kraljicom.

-Vrlo srdačan susret. Britanska kraljica je jedna vrlo ugodna osoba, iznenađujuće ugodan susret. Rado se sjeća posjeta Hrvatskoj, Dubrovniku. Rekla je da je princ Charles vrlo lijepo govorio o Hrvatskoj i koliko se promijenila od posljednjeh susreta - izjavila je predsjednica.

Ocijenila je i današnje odnose Velike Britanije i Hrvatske.

-Jako sam zadovoljna što sam primijetila novi duh, čak i sama kraljica je spomenula činjenicu da se moramo više približiti kao države. Treba se usredotočiti na sadašnjost i budućnost - zaključila je Grabar-Kitarov

Predsjednica će posjet Britaniji završiti sutra. Sastat će se s ministrom gospodarstvaGregom Clarkomi ručati s predstavnicima banaka i investicijskih institucija. Popodne će posjetiti Bloomberg, gdje je predviđen sastanak s predstavnicima tvrtki iz područja informatičke tehnologije.

 

M.M.