Važanog operativaca Islamske države BiH izručila SAD-u
Osumnjičeni terorist Mirsad Kandić, za kojega se osnovano sumnja kako je bio važan operativac terorističke organizacije Islamska država (IS), lociran i uhićen ranije na području Sarajeva, izručen je američkim vlastima koje su za njim tragale godinama, objavili su sarajevski mediji.
Prema dostupnim informacijama, Kandić je rođen na Kosovu 1981. godine, a godinama je živio u SAD i posjedovao je američku "zelenu kartu". On se na popisu osoba za kojima traga američko Ministarstvo pravosuđa nalazi od 2014. godine, a dvije godine kasnije za njim je izdana međunarodna "crvena tjeralica".
Kandić je vlastima SAD izručen u sarajevskoj zračnoj luci, a po njega je poslan posebni zrakoplov, što je dokaz kako je riječ o osobi bitnoj za američko pravosuđe.
Policija nije ponudila nikakve službene informacije, no sarajevski portal Žurnal.info, blizak tamošnjim sigurnosnim službama, objavio je kako je Kandić zapravo lociran i uhićen još u srpnju i to u iznajmljenom stanu sarajevskom naselju Grbavica, gdje je živio pod lažnim identitetom služeći se krivotvorenim osobnim ispravama.
Američki sud Kandića izravno povezuje sa slučajem australskog tinejdžera Jakea Bilardija, poznatog kao kao Jihady Jake, koji se 11. ožujka 2015. godine u samoubilačnom napadu automobilom bombom raznio u iračkoj Ramadi. Bilardija je navodno upravo Kandić doveo u postrojbe IS-a.
Prema istom izvoru, Kandić je, prije nego što je stigao u BiH, boravio na teritoriju pod kontrolom IS-a, točnije baš u Raki, prijestolnici samoproglašenog terorističkog kalifata. Pritom se koristio imenima Al Bosni Abdula Rahim, Kandoq Mirsad te Rahim Abdul.
Prepiska posredstvom platforme WhatsApp, koju su presrele obavještajne službe, dokazuje kako je Kandić bio u vezi s nekima od najutjecajnijih osoba u strukturi IS-a.
M.M.