Arhiva članaka HRsvijet.net

Srbijanske vlasti istražuju sumnje prema kojima su ogromne količine toksičnih tvari iz srbijanskih tvornica, umjesto u Kini, završile negdje u Hrvatskoj, Grčkoj i Rumunjskoj, konkretnije i u Jadranu.


Najmanje 2.000 tona iznimno toksičnog cink-oksida koji izaziva leukemiju izašlo je iz Srbije i krenulo prema Kini preko Hrvatske, Grčke i Rumunjske, objavio je prije nekoliko dana Kurir, ali se ne zna gdje je točno završilo. 

U tijeku je istraga u koju su se uključile službe susjednih zemalja  jer se sumnja kako otpad nije ni stigao na odredište, već ga je tvrtka "Pro-plast" iz Sremske Mitrovice ilegalno negdje odložila . Najmanje 300 tona ovog otpada nalazi se u Srbiji.

Akciju je od početka vodila Uprava carina Srbije, u suradnji s Ministarstvom energetike, razvoja i zaštite životne sredine, s ministricom Zoranom Mihajlović na čelu, a nedavno su se uključili i policija i tužiteljstvo. Isporuke iz Srbije bile su upućene u luke u Konstanci, Rijeci i Solunu a u Srbiji postoji još najmanje 300 tona ovog otpada.

U istragu se uključilo i Ministarstvo zaštite okoliša Republike Hrvatske, iz kojega za Novi List odgovaraju kako im je iz Ministarstva zaštite okoliša Republike Srbije potvrđeno kako se provodi intenzivna istraga te će i hrvatska inspekcija zaštite okoliša, u suradnji s Carinom i nadležnim tijelima u RH, također poduzeti odgovarajuće korake. 

Direktor tvrtke "Pro-plast" Predrag Racić za Kurir je kazao kako ima suglasnost Ministarstva energetike, razvoja i zaštite životne sredine za izvoz cink-oksida u Kinu, te kako u tomu nema ništa nezakonito.

Iz određenih krugova, međutim, ukazuju kako ova informacija, izvorno plasirana preko beogradskog Kurira, ne mora biti točna i može biti u službi uništavanja turističke sezone na Jadranu.


M.M.