Arhiva članaka HRsvijet.net

"BiH bi, ukoliko sve bude išlo prema planu i bez zapreka u Europskoj uniji, već u veljači na trilateralnom sastanku na ministarskoj razini BiH, Hrvatske i EU-a mogla dobiti zeleno svijetlo za slobodan prolaz robe do luke Ploče, dok bi Hrvatska na istovjetan način imala pogodnosti prilikom tranzita kroz Neum", izjavio je ravnatelj Uprave za neizravno oporezivanje i predsjedatelj Povjerenstva za integrirano upravljanje granicom Miro Džakula za mostarski Dnevni list.


Džakula tvrdi kako se na proteklom sastanku na tehničkoj razini u Bruxellesu došlo do zajedničkog stava da se Bosni i Hercegovini u Hrvatsku omogući nesmetan prolaz roba u Luku i iz Luke Ploče, a da se istovjetan pristup primjeni i u slučaju Neuma.

Prema Džakulinim tvrdnjama "BiH neće odustati od načela reciprociteta". Međutim, istodobno naglašava kako konačnu riječ ipak treba dati službeni Bruxelles, tim više što će prolaz do Ploča od 1. srpnja ove godine zapravo biti prolaz kroz teritorij Europske unije, a ne samo Republike Hrvatske. Ipak, Džakula je naveo kako je Europska komisija praktično već dala određeno zeleno svjetlo za rješenje ovog pitanja i to kroz najavu derogacije pravne stečevine EU-a u slučaju Ploča.

- "Zbog toga očekujemo kako će sastanak na ministarskoj razini proteći u najboljem redu. Bitno je za kazati kako vlada pozitivna atmosfera i svi su voljni da se ovaj posao privede kraju. No, najbitnije je da smo mi iz BiH dobili sve ono što smo tražili i što nam je trebalo", istaknuo je Džakula.


M.J.