19. Međunarodni zborski festival „Cro Patria“ u Splitu
19. Međunarodni zborski festival „Cro Patria“, održat će se u Splitu 27. i sutra 28. studenog 2015. godine.
Festival se održava pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, a projekt su podržali i Gradonačelnik Grada Splita, Ministarstvo kulture RH, Splitsko dalmatinska županija, te Turistička zajednica grada Splita.
U sklopu festivala održat će se koncerti, natjecanja, ali i seminar vokalne tehnike i zborskog dirigiranja pod vodstvom renomiranog zborskog dirigenta Ambroža Čopia iz Slovenije. „Cro Patria“ započinje upravo njegovim seminarom u Glazbenoj školi „Josip Hatze“ u ranim popodnevnim satima.
U petak, 27. studenog 2015. u crkvi Sv. Dominika u 19 i 30 održat će se natjecanje u kategoriji obaveznih skladbi (A) i u kategoriji slobodno odabranog programa (B). Natjecanje je otvoreno za sve ljubitelje zborske glazbe uz slobodan ulaz. Ako se u petak nalazite bliže Klisu, pozivamo Vas na koncert Mješovitog zbora Obala Koper iz Slovenije, koji pod vodstvom dirigenta Sebastijana Vrhovnika nastupa u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije u 18 sati.
Subota, 28. studenog 2015. donosi bogati program. Sudionici seminara nastavljaju upijati znanje od Ambroža Čopia, a zboraše i publiku očekuju još dvije etape natjecanja. U 10 sati u crkvi Sv. Dominika održat će se natjecanje zborova u kategoriji slobodno odabranog programa (B), Musica Sacra (C) te u kategoriji Dječji zbor (D). Završna svečanost i dodjela nagrada očekuje nas istog dana u 19 i 30 u Domu OSRH Lora na Poljudu. Posljednji koncert obuhvaća Grand prix natjecanje, svečanu dodjelu nagrada i koncert zbora Cappella Odak pod vodstvom Jasenke Ostojić. Dirigentica Jasenka Ostojić jedna je od članica žirija, a njezin zbor tijekom festivala poslužit će i kao demonstracijski zbor polaznicima seminara.
U svjetskim razmjerima „CRO PATRIA“ je jedinstven projekt koji promovira zborsko pjevanje i suvremeno zborsko stvaralaštvo, a održava se u organizaciji Glazbene mladeži Split. Riječ je o međunarodnom projektu u kojem sudjeluju zborovi, skladatelji, pjesnici, članovi ocjenjivačkih sudova kako iz Hrvatske, tako i iz mnogih zemalja svijeta. Na festivalu je do sada sudjelovalo više od 100 skladatelja, 100 zborova i 80 pjesnika.
Glazbena mladež Split, kao organizator, dobila je najveću nagradu struke, podršku Društva hrvatskih književnika te nagradu Vatroslav Lisinski – Hrvatskog društva skladatelja. 2015. godine „Cro Patria“ dobitnik je EFFE etikete (Europa for festivals, festivals for Europe) Europske Asocijacije Festivala, čiji znak u zaglavlju festivala jamči kvalitetu sadržaja i produkcije. Kako bi opravdala dano povjerenje Glazbena mladež Split, na čelu s predsjednikom mr. sc. Marijom Krnićem, ove godine naročito se ističe bogatstvom programa.
-Tmurne jesenske dane otklonimo pjesmom, podržimo naše zboraše i poželimo toplu dobrodošlicu svim inozemnim glazbenicima na 19. Međunarodni zborski festival „Cro Patria“! kazala je Maja Buzdovačić.
D. Zeljko