Hrvatski nogometaši osigurali su nastup na EURU 2020 pobijedivši u dvoboju kvalifikacijske skupine E u Rijeci Slovačku s 3-1 (0-1).

Slovaci su na Rujevici poveli zgoditkom Roberta Boženika (32), ali je Hrvatska u drugom poluvremenu uspjela preokrenuti i slaviti golovima Nikole Vlašića (56), Brune Petkovića (60) i Ivana Perišića (74). U 66. minuti je isključen slovački igrač Robert Mak.

Bila je to zadnja utakmica Hrvatske u skupini, koju su pobjedom nad Slovacima i osvojili. Hrvatskoj će to biti šesti nastup na europskim prvenstvima, a peti zaredom.

"Vatreni" su dokraja imali još nekoliko situacija za još pokoji gol, kako bi zapečatli najbolje odigrano drugo poluvrijeme još od SP-a u Rusiji.

-Ponosan sam i sretan, zaista se tako osjećam. Čestitam dečkima na pobjedi i prvom mjestu u grupi i plasmanu na EURO. Hrvatska reprezentacija posvećuje plasman na EURO Škabrnji i Vukovaru, istaknuo je izbornik Zlatko Dalić nakon plasmana na Euro 2020.

Bruno Petković  je ponovo bio najbolji igrač utakmice, 90 minuta je lavovski radio, odigravao, proigravao, na kraju je i zasluženo nagrađen zgoditkom koji je usmjerio Vatrene na Euro 2020.

-Kakav je osjećaj? Poseban! I još uvijek neopisiv. Od malih nogu je nešto o čemu sanjaš da budeš igrač odluke u ovakvim utakmicama za reprezentaciju. Pogotovo sada kad je Hrvatska druga na svijetu. Nisam bio frustriran zbog svega što mi je suparnički vratar branio u prvom dijelu, govorili su mi da budem pošten pa će mi se vratiti. Nastavio sam kako sam krenuo u utakmicu i trud je na kraju došao na naplatu", kazao je Petković nakon utakmice.

Kapetan hrvatske nogometne reprezentacije Luka Modrić proslavio je još jedan plasman Vatrenih na veliko natjecanje.

- Sretni smo što smo osigurali plasman na Europsko prvenstvo, sada ćemo proslaviti pa sedam mjeseci uživati iščekujući to natjecanje. Najvažnije je da smo tamo gdje svojom kvalitetom zaslužujemo biti, istaknuo je Modrić.

Ždrijeb skupina na rasporedu je 30. studenoga u Bukureštu. Na ždrijebu ćemo saznati iz kojeg će grada Vatreni krenuti u pohod na europski tron, a otprije je poznato da će Hrvatska u ždrijebu biti drugi nositelj jer nije među prvih šest pobjednika skupina s najboljim bodovnim učinkom.

Uz Hrvatsku, plasman na Europsko prvenstvo već su osigurali Belgija, Italija, Rusija, Poljska, Ukrajina, Španjolska, Turska, Francuska, Engleska, Češka, Finska, Švedska, Austrija, Njemačka i Nizozemska. Ostale sudionike Eura koji će svoj plasman osigurati kroz kvalifikacije saznat ćemo do utorka. Međutim, o konačnom popisu odlučit će doigravanje kroz Ligu nacija u ožujku sljedeće godine.