Hrvatska nogometna reprezentacija svladala je Slovačku sa 4:0 (1:0) u utakmici 4. kola u skupini E kvalifikacija za EURO 2020. odigranoj na stadionu Antona Malatinskoga u Trnavi, a strijelci su bili Nikola Vlašić (45), Ivan Perišić (47), Bruno Petković (72) i Dejan Lovren (89).

Bez ozlijeđenog Matea Kovačića, zatim Ivana Rakitića, te Tina Jedvaja, koji se ozlijedio dan prije utakmice, Vatreni su odigrali fantastičnu utakmicu. Na desnom boku dobru partiju pružio je branič Kopenhagena Karlo Bartolec, dok je Nikola Vlašić briljirao u veznom redu, pa nitko nije ni primjetio da netko nedostaje.

Izabranici Zlatka Dalića su maestralno odigrali prvo poluvrijeme. Hrvatski nogometaši "terorizirali" su domaćine od samog početka susreta, i već u 8. minuti zatresla se greda. Prvo je Modrić pucao sa 20 metara, ali lopta je trunku neprecizna. No, odmah u nastavku igre Vatreni su ukrali loptu i došli u novu priliku, Brozović je pucao sa 18 metara, ali pogađa gredu.

Redale su se prigode jedna za drugom, a u 35. minuti opet se zatresla greda domaćina. Perišić je pucao iz okreta sa vrha 16-erca, no lopta pogađa gredu. Brojne neiskorištene prilike ipak nam se nisu obile o glavu, a za to se pobrinuo Nikola Vlašić u 45. minuti. Izborio je loptu u opasnoj zoni i sa 18 metara precizno pogodio donji kut za zasluženo vodstvo Hrvatske 1:0.

Na samom početku drugog poluvremena, još jedan šok za domaćine. U 47. minuti Perišić je opalio lijevom nogom sa 20 metara, lopta je okrznula slovačkog braniča, prevarila je vratara Dubravku i završila u mreži domaćina za 2:0.

Ako su se Slovaci nečemu i nadali, u 72. minuti ta je nada definitivno ishlapila. Duga akcija hrvatskih nogometaša, Brekalo, koji je ušao dvije minute ranije, uposlio je Petkovića, koji se odličnim driblingom oslobodio svog čuvara i potom zabio za 3:0.

Vatrenu glad za golovima dovršio je Dejan Lovren u 89. minuti. Marcelo Brozović je odlično ubacio na drugu stativu, a Lovren glavom pogađa za 4:0.

- Otkako sam ja izbornik ovo je jedna od najboljih utakmica hrvatske reprezentacije. Sjajna utakmica, dominacija svih 90 minuta. Ali nakon ovog rezultata ne smijemo otići u euforiju, trebamo ostati mirni, staloženi i ponizni jer ovo je dobra utakmica, jedan mali korak prema Europskom prvenstvu. Čeka nas Azerbajdžan i ako tamo ne ponovimo ovu današnju igru onda nismo napravili ništa, rekao je izbornik Zlatko Dalić nakon pobjede nad Slovačkom.

Ovo je bio i jedan od najvećih domaćih poraza Slovačke u povijesti na domaćem terenu. Rumunji su ih 1999. dobili 5:1, a Armenci 2011. šokirali sa 4:0, kao i Hrvatska. Wales ih je porazio 5:2, a Njemačka 4:1

U drugoj utakmici naše skupine Wales je na domaćem terenu protiv Azerbajdžana slavio sa 2:1. Nakon što su sve reprezentacije u skupini odigrale po četiri utakmice na ljestvici vodi Hrvatska sa devet bodova, koliko ima i drugoplasirana Mađarska. Slovačka je na trećem mjestu sa šest bodova, a toliko ih ima i četvrtoplasirani Wales. Na zadnjem, petom mjestu je Azerbajdžan bez ijednog boda.

Hrvatska će sljedeću kvalifikacijsku utakmicu odigrati u ponedjeljak, 9. rujna, kad će gostovati kod Azerbajdžana. Utakmica u Bakuu započet će u 18 sati po srednjoeuropskom vremenu.