Nogometaši Benfice plasirali su se u četvrtfinale Europske lige nakon što su u četvrtak u uzvratu osmine finala u Lisabonu u produžetku svladali Dinamo sa 3:0 (1:0).

Nakon 90 minuta Benfica je imala prednost od 1:0, čime su nadoknadili zagrebački poraz od 0:1, a u produžetku su Ferreira (94) i Grimaldo (105) donijeli prolazak portugalskom sastavu.

Dinamo je u prvom poluvremenu prepustio inicijativu domaćinu, usredotočivši se na to da većinu suparničkih akcija slomi već na sredini terena i u tome je uglavnom uspijevao. Trener Benfice Bruno Lage krenuo je u drugo poluvrijeme sa dva svježa igrača, uveo je Grimalda i Jonasa, a u 62. minuti i talentiranog Joaoa Felixa.

I upravo mu je Jonas u 71. minuti donio zgoditak, pogodivši sa vrha kaznenog prostora, čime je Benfica anulirala prednost Dinama od 1-0 iz prve utakmice.

Prvi puta Dinamo je ugrozio protivnika u 51. minuti, kada je Dani Olmo pucao sa 18 metara, ali golman Benfice uspio je obraniti njegov pokušaj. U sudačkoj nadoknadi "modri" su mogli zabiti nakon kornera, kojeg je izveo Olmo, a vratar Vlachodimos skinuo je loptu s glave Gavranovića koji je bio sam na drugoj stativi.

Uslijedio je produžetak i prvu prigodu imao je Dinamo u 92. minuti, kada je Šitum pucao sa deset metara iskosa, ali Vlachodimos je na mjestu.

U 94. minuti, nakon što Dinamovci nisu uspjeli rasčistiti situaciju u svom 16-ercu, lopta je došla do stopera Francisca Ferreire, koji odličnim udarcem sa 20 metara trese mrežu za vodstvo Benfice 2-0.

No, samo dvije minute kasnije Dinamo je trebao zabiti. Oršić je ubacio u peterac, a Gojak potpuno neometan promašuje sa pet metara. Nakon toga sve je krenulo nizbrdo, prvo je u 104. minuti Dinamov branič Stojanović zbog upornog prigovaranja dobio dva žuta kartona zaredom i "modri" su ostali s igračem manje, a onda je u 105. minuti branič Alex Grimaldo udarcem sa 25 metara, koji je imao nevjerojatnu putanju, pogodio za vodstvo domaćina 3-0. Ipak, Dinamo se još nije predao, u 111. minuti stopostotnu priliku imao je Atiemwen, ali puca pored gola.

-Čestitam dečkima na svemu što su dosad pružili, ponosan sam na njih, na sve što su odigrali u Europi i na domaćim terenim. Šteta što nismo zabili iz svojh prilika, imali smo dvije sjajne šanse, ali nismo zabili. Benfica je vrlo dobra momčad i početkom drugog dijela su uveli tri nova igrača, pa su nas počeli pritiskati i plod toga je gol Jonasa. Previše smo im dali prostora, oni su imali te udarce izvan 16 metara i tako su nam zabili sva tri gola. A naše su dvije prilike bile puno bolje, ali nismo pogodili. Do 71. minute nam nisu napravili skoro ništa i stvarno smo dobro stajali na terenu - rekao je trener Nenad Bjelica nakon ispadanja iz Europske lige.

Modri nakon ispadanja mogu podvući crtu na financijskom planu, a računica pokazuje kako su ove sezone u kvalifikacijama Lige prvaka te u Europskoj ligi zaradili oko 17 milijuna eura.

Ždrijeb četvrtfinalnih parova Europske lige bit će održan u petak u sjedištu Uefe u Nyonu, s početkom u 13 sati. Uz Benficu, u bubnju će se naći Chelsea, Napoli, Arsenal, Eintracht, Valencia, Slavia Prag i Villarreal.