Nogometne reprezentacije Francuske i Belgije plasirale su se u polufinale Svjetskog prvenstva. Francuska je, u četvrtfinalu, slavila protiv Urugvaja 2:0 (1:0), dok je Belgija svladala Brazil 2:1 (2:0).

Francuska nogometna reprezentacija je u Nižnjem Novgorodu svladala Urugvaj 2:0 (1:0). Strijelci za Francusku bili su Raphael Varane u 40. i Antoine Griezmann u 61. minuti.

Francuska je bila favorit i prije početka utakmice, a taj je status bio još izraženiji kada se saznalo kako Urugvaj ne može računati na svog sjajnog napadača Edinsona Cavanija koji se nije uspio oporaviti od ozljede mišića koju je zadobio u susretu osmine finala protiv Portugala.

Unatoč velikom trudu, Urugvaj nije uspio značajnije parirati Francuzima, pa su "galski pijetlovi" izborili plasman među četiri najbolje selekcije u Rusiji.

Brazil ide kući

Brazil je u samom otvaranju utakmice propustio dvije idealne prigode za vodstvo nakon udaraca iz kuta. U očito uvježbanim akcijama prvo je Miranda u 8. minuti glavom proslijedio loptu s prve vratnice u srce peterca gdje je natrčao Thiago Silva, no uspio je zahvatili loptu tek prsima pa je umjesto mreže pogodio vratnicu. Samo dvije minute potom uslijedio je prizemni ubačaj iz kuta, a nakon propuštene lopte na prvoj vratnici u velikoj prilici se našao Paulinho, no on je neometan sa sedam metara promašio loptu.

Unatoč početnim atacima Brazila, Belgija je ostvarila prednost od dva zgoditka razlike već u prvom poluvremenu autogolom Fernandinha u 13. i golom Kevina De Bruynea u 31. minutu.

Nadu Brazilu nakratko je vratio Renato Augusto, zgoditkom  u 76. minuti.

Belgiji je to drugi ulazak u polufinale SP-a u povijesti, dosad je najbolji rezultat ostvarila u Meksiku 1986. kada je bila četvrta.

Ispadanjem Brazila na SP su u konkurenciji za naslov ostale su samo europske reprezentacije.