Nogometaši Dinama, Hajduka i Osijeka plasirali su se u 4. pretkolo Europske lige i tako su, zajedno sa Rijekom koja je osigurala 4. pretkolo Lige prvaka, ostvarili povijesni uspjeh hrvatskog nogometa.

Nogometaši Dinama u uzvratu u Skeinu odigrali su 0:0 protiv Oddsa i sačuvali prednost od 2:1 otprije sedam dana iz Zagreba.

Zagrebačka je momčad pokazala veliku neučinkovitost, propustila je mnogo prigoda i do zadnjeg je trenutka strahovala za prolazak, pogotovo nakon što je u 86. minuti isključen Danny Olmo.

-Imali smo 4-5 jako dobrih situacija, ali možda je preciznost zadnjeg pasa ili pronalazak igrača u boljoj poziciji odlučio o tome da nismo zabili gol. Mislim da smo kontrolirali utakmicu i da nismo srljali. Dobro smo se postavili i taktički odradili sve što smo tražili. Imali smo 19 šutova, a nismo dali gol. Protivnik je stvorio to što je stvorio iz naših individualnih grešaka, lošeg postavljanja ili sporijeg povratka u obranu. Srećom, nisu to uspjeli kazniti - rekao je trener Dinama Mario Cvitanović nakon utakmice.

Erceg osigurao prolaz Hajduku

Nogometaši Hajduka plasirali su se u 4. pretkolo Europske lige zahvaljujući 2:0 pobjedi protiv danskog Brondbyja u uzvratnom susretu 3. pretkola igranom pred 28.500 gledatelja na Poljudu.

Kako je prva utakmica prije tjedan dana u Kopenhagenu završila bez pogodaka, Hajduk je četvrtu godinu zaredom stigao nadomak igranja u nekoj od skupina Europske lige.

Hajduk je poveo u 59. minuti, Vlašić je uposlio Memollu na lijevom boku, ovaj je uputio prizemnu loptu u peterac gdje je najbrže reagirao Erceg i pogodio mrežu nemoćnog Ronnowa.

Samo četiri minute potom bilo je 2:0. Vlašić je izborio slobodni udarac na desnoj strani od kaznenog prostora Brondbyja, danska obrana nije dobro raščistila Hamzin ubačaj, lopta je stigla do Gentzogloua, Grk je šutirao s 12 metara, no njegov pokušaj zaustavila je vratnica. Ipak, pritisak se nastavio jer se lopta vratila do Hamze koji je poslao oštru loptu pred vrata gdje je Erceg ponovno bio brži od Ronnowa i još jednom doveo poljudske tribine u trans.

Povijesni uspjeh Osijeka

Nogometaši Osijeka napravili su najveći podvig u svojoj povijesti izbacivši slavni PSV pobjedom i u Gradskom vrtu od 1:0 pa Osijek prolazi u 4. pretkolo Europske lige s ukupnih 2:0.  Pobjednički zgoditak postigao je Petar Bočkaj iz slobodnog udarca u 25. minuti.

Osijek je napravio najveću senzaciju pretkola Europske lige jer je izbacio klub koji je 1988. osvojio naslov prvaka Europe i klub za koji su igrali planetarne zvijezde Ronaldo, Romario, Ruud Gullit, Ruud van Nistelrooj i Arjen Robben te koji nikad u svojoj povijesti nije ovako rano ispao iz Europe.

Hrvatske klubove u petak čeka ždrijeb 4. pretkola.