Prvi put u Wimbledonu, a drugi puta u karijeri, najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić borit će se za naslov pobjednika na Grand Slam turniru, nakon što je u petak u polufinalu svladao 29-godišnjeg Amerikanca Sama Querreyja sa 6:7 (6), 6:4, 7:6 (3) i 7:5 nakon dva sata i 56 minuta igre.

Marinova igračka nadmoć bila je vidljiva i u završnoj statistici. Imao je 70 winnera, a Querrey samo 46. Čilić je zabio 25 aseva, a Amerikanac 13. Querrey je napravio 26 poegrešaka, pet više od Marina čija je realizacija prilika za break bila 4/14, a Amerikančeva 2/3.

Zahvaljući petoj pobjedi nad Querreyjem u isto toliko dvoboja, Čilić je postao drugi hrvatski tenisač koji se probio do finala u All England Clubu, a u nedjelju će pokušati postati i drugi Hrvat s wimbledonskim naslovom koji je 2001. godine osvojio Goran Ivanišević u svom četvrtom finalu.

Čilić će u finalu igrati protiv sedmorostrukog wimbledonskog pobjednika Rogera Federera, koji je svladao Čeha Tomaša Berdycha, i do finala je došao bez izgubljenog seta.

Marin protiv Federera ima jednu pobjedu iz sedam dvoboja, onu iz polufinala US Opena 2014. godine, kad je osvojio svoj prvi Grand Slam naslov, a rezultat u dvobojima s Berdychom je 6-6, s time da je Čilić pobijedio u četiri od  posljednjih pet mečeva i vodi 2-0 u srazovima na Grand Slam turnirima.

Čilić će u nedjelju od 15 sati na središnjem terenu All England Cluba imati priliku za osvajanje drugog Grand Slam naslova u karijeri i postati prvim hrvatskim tenisačem s dva trofeja sa četiri najveća svjetska turnira.