Rukometaši Hrvatske ostali su bez finala Svjetskog prvenstva u Francuskoj, nakon što su u petak u Parizu poraženi od Norveške sa 25:28 u produžetku, u dvoboju prepunom preokreta, u kojem je norveški vratar Bergerud obranio sedmerac Zlatku Horvatu u posljednjoj sekundi regularnog dijela.

Norveški je vratar zasluženo proglašen igračem utakmice, a Zlatko Horvat će vjerojatno još dugo pamtiti polufinale u pariškom Bercyju i promašeni sedmerac za finale.Hrvatska je odlično otvorila polufinale protiv Norvežana. Obrana je odlično funkcionirala, a o napadačkoj raznovrsnosti svjedočili su zgodici Horvata, Kontreca i Duvnjaka.

Međutim, kraj prvog djele obilježili su Norvežani koji su zahvaljujući osmominutnom sušnom napadačkom razdoblju Babićeve momčadi u kojem su Norvežani serijom 4-0 ostvarili prednost. S obzirom na to kako je Hrvatska djelovala u završnici prvog poluvremena, vodstvo Norvežana od dva pogotka (10:12) na poluvremenu bio je dobar rezultat za drugi dio dvoboja.

U nastavku, zahvaljujući probojnomMarku Mamićui fenomenalnom Ivanu Pešiću naši su rukometaši u 45. minuti ponovno imali dva pogotka prednosti (18:16). No, neumorni Norvežani su novi preokretom u posljednjih deset minuta ušli s minimalnom prednošću (18:19). Od 52. do 55. minutePešićje zaključao vrata, a Štrlek, Horvat i Kontrec varali Bergeruda pa je Hrvatska za posljednjih pet minuta stvorila dva gola viška (22:20).

Nažalost, do isteka 60. minute Norveška je mreža ostala mirovati, a Bjornsen i Sagosen su pogodili za 22:22. No, Hrvatskoj je ostalo 55 sekundi za posljednji napad. Pod prijetnjom pasivnog napada i na isteku regularnog dijela utakmice, Željko Musa je dobio loptu na crti i u posljednjoj sekundi izborio sedmerac. Zlatko Horvat je u rukama imao gol za finale, ali je Bergerud zaustavio njegov udarac i Norvežane ostavio u igri za njihovo prvo veliko finale.

Iako je ovakav rasplet donio psihološku prednost norveškim rukometašima, produžetak su bolje otvorili Hrvati. Mamić i Horvat su pogodili za vodstvo 24:22 u 63. minuti. Uslijedio je novi preokret. Do isteka prvog dijela produžetka Norvežani su uspjeli poravnati. U preostalih pet minuta Norvežani su postigli četiri pogotka, a Hrvatska samo jedan, za konačnih 25:28.

Horvat je sa šest zgoditaka bio najbolji strijelac Hrvatske, Mamić je postigao pet golova, a Duvnjak, Stepančić i Musa po tri. Ivan Pešić je obranio osam udaraca, Ivan Stevanović tri. Norvežane je do pobjede predvodio vratar Bergerud sa 16 obrana, Myrhol sa šest pogodaka i Bjornesen sa pet.

Hrvatski san o petom finalu na svjetskim prvenstvima i prvom na velikim natjecanjima nakon EP-a 2010. godine rasplinuo se u pet minuta drugog dijela produžetka, a Norvežani su osigurali prvu medalju na velikim natjecanjima. Hoće li biti srebrna ili zlatna odlučivat će protiv domaćina u nedjelju (17.30 sati), a našim rukometašima ostaje manje od 24 sata za oporavak i subotnja (20.45 sati) borba za broncu protiv Slovenije.

Tužni nakon utakmice

Zlatko Horvat, koji  je imao priliku u zadnjoj sekundi odvesti Hrvatsku u finale, ali nije uspio realizirati sedmerac, bio je tužan nakon poraza.

-Imaš pobjedu u rukama, šut za pobjedu i promašiš, nije lako - rekao je Zlatko Horvat.

Izbornik hrvatske rukometne reprezentacije Željko Babić ustvrdio je da su njegovi rukometaši dali maksimum.

-Nema tu velike filozofije, došli smo blizu, imali sedmerac u zadnjoj sekundi, ali nismo pogodili. Igrali smo na svom maksimumu cijelu utakmicu, borili smo se i jako sam ponosan na svoje dečke, ali smo nesretno izgubili. Moramo se sabrat, već večeras ćemo napravit sastanak s igračima i probati sutra osvojit broncu koja bi nam puno značila. Bit će teško, Slovenija je imala dan odmora više, no ponavljam, pokušat ćemo sve da osvojimo tu medalju - kazao je Babić.

Domagoj Duvnjak, koji postigao tri gola na utakmici, a dao je svoj maksimalan doprinos u obrani, također je bio tužan.

-Tužan sam i nemam riječi, ali sam ujedno i ponosan na borbu koju smo pokazali, stvarno smo otišli krvavih koljena s terena. To je sport, nekad pogodiš, nekad ne...Horvat je naša mala mašina, odigrao je turnir fenomenalno, a u ovoj utakmici je igrao i u obrani. Ali eto, Bog ga nije nagradio. Nismo prespavali s medaljom, ali ćemo sutra sve dati do sebe da iz Francuske odemo s broncom - kazao je Duvnjak.